Oregon election results

The following state-level candidates and measures were endorsed by the Oregon AFL-CIO, unless another endorsement is listed

U.S. CONGRESS

U.S. Senate: Shanti Lewallen ran as a candidate of the union-backed Oregon Working Families Party, in part to protest against incumbent U.S. Senator Ron Wyden for his votes in favor of NAFTA-style trade agreements. Those votes were also the reason Wyden didn’t get the Oregon AFL-CIO’s endorsement this year. No one expected Lewallen to win, but his 3 percent showing (56,153 votes) helps the party maintain its right to nominate and cross-nominate candidates. [Getting at least 1 percent in a statewide vote is one way minor parties can stay certified under Oregon law.]

Fourth Congressional District: Incumbent Congressman Peter Defazio — the only member of Congress to get the Oregon AFL-CIO’s endorsement this year — cruised to an easy 55-39 win in his fourth matchup against Republican challenger Art Robinson.

STATEWIDE RACES

BALLOT MEASURES

  • Measure 97which would have levied a 2.5 percent gross receipts tax on corporate sales over $25 million, went down 59-40. Polls earlier this year showed strong majority support for the measure, but opponents of the measure — mostly large corporations headquartered out-of-state — turned that around with a $26 million ad blitz. It’s a big blow to public sector unions, which contributed over $16 million to support, including $5.2 million from Oregon Education Association; $3.5 million from SEIU Local 503; $1.5 million from Oregon AFSCME; and $500,000 from AFT-Oregon. FAILED
  • Measure 98 — which mandates funding increases for dropout-prevention, career technical education, and college readiness programs in Oregon high schools — was approved 65-34. PASSED

OREGON LEGISLATURE

#OrLeg

Senate

  • District 3: Tonia Moro (D) lost 50-49 to Alan DeBoer (R)
  • District 5: incumbent Arnie Roblan (D) won 48-47 against Dick Anderson (R)
  • District 21: Kathleen Taylor (D), facing no Republican challenger, coasted to an easy 77 percent win against Progressive James Ofsink and Libertarian Josh Howard.
  • District 25: incumbent Laurie Monnes Anderson (D) won with 55 percent of the vote.
  • District 27: Democrat Greg Delgado (endorsed by the Oregon Working Families Party), lost 39-60 against incumbent Tim Knopp (R)

House  

  • District 1: Terry Brayer (endorsed by Oregon Working Families Party) LOST
  • District 5: Pam Marsh (D) WON
  • District 8: Paul Holvey (D) WON
  • District 10: David Gomberg (D) WON
  • District 11: Phil Barnhart (D) WON
  • District 13: Nancy Nathanson (D) WON
  • District 14: Julie Fahey (D) WON
  • District 16: Dan Rayfield (D) WON
  • District 18 (Silverton): Tom Kane (D) a PAT member, is challenging incumbent GOP Vic Gilliam (endorsed by Oregon Working Families Party) LOST
  • District 20: Paul Evans (D) WON
  • District 21: Brian Clem (D) WON
  • District 22: Teresa Alonso Leon (D), an SEIU member, is running to succeed Democrat Betty Komp  WON
  • District 23: Jim Thompson (I) LOST
  • District 24: Ken Moore (D) LOST
  • District 26: Ray Lister (D) a union rep at IBEW Local 48, is seeking an open seat currently held by the GOP LOST
  • District 27: Sheri Malstrom (D) an ONA member, unopposed to succeed Tobias Reed WON
  • District 28: Jeff Barker (endorsed by Oregon Working Families Party) WON
  • District 29: Susan McLain (D) WON
  • District 30: Janeen Sollman (D) WON
  • District 31: Brad Witt (D) WON
  • District 34: Ken Helm (D) WON
  • District 35: Margaret Doherty (D) WON
  • District 36: Jennifer Williamson (D) WON
  • District 37: Paul Southwick (D) LOST
  • District 38: Ann Lininger (D) WON
  • District 40: Mark Meek (D) WON
  • District 41: Karin Power (D) WON
  • District 42: Rob Nosse (D) WON
  • District 43: Tawana Sanchez (D) WON
  • District 44: Tina Kotek (D) WON
  • District 45: Barbara Smith Warner (D), unopposed WON
  • District 46: Alissa Keny-Guyer (D) unopposed WON
  • District 47: Diego Hernandez (D) WON
  • District 48: Jeff Reardon (D) WON
  • District 49: Chris Gorsek (D) unopposed WON
  • District 50: Carla Piluso (D) WON
  • District 51: Janelle Bynum (D) WON
  • District 52: Mark Reynolds (D) an OEA member, is challenging Hood River GOP incumbent Mark Johnson LOST
  • District 54: Gena Goodman-Campbell (D) LOST
  • District 57: Greg Smith (R), unopposed WON

REGIONAL, COUNTY, AND MUNICIPAL RACES

The following regional, county, and local candidates and measures are endorsed by the Northwest Oregon Labor Council, unless another endorsement is listed. 

METRO

MULTNOMAH COUNTY

  • Commissioner: District 4: Amanda Schroeder LOST 53-44.
  • Commissioner: District 1: Sharon Meieran is endorsed by SEIU 49 & 503; UFCW 555; ONA, PAT, Pacific NW Regional Council of Carpenters, CWA 7901, Oregon Working Families Party. WON 67-31.  Eric Zimmerman is endorsed by Oregon AFSCME.
  • Measure 26-184, endorsed by NALC 82, IBT 206, CWA 7901,Oregon Working Families Party and supported by IBEW 48 PASSED 88-11.

CLACKAMAS COUNTY

  • County Chair: Jim Bernard WON 52-46, defeating incumbent John Ludlow.
  • Commissioner: Position 4: Ken Humberston WON 50-48, defeating Tootie Smith.
  • Measure 3-494: Clackamas Fire District, Annexation of Boring RFPD #59 boundaries into Clackamas Fire District #1 PASSED 79-20.

COLUMBIA COUNTY

CITY OF PORTLAND

CITY OF GLADSTONE

CITY OF HILLSBORO

CITY OF LAKE OSWEGO

CITY OF WEST LINN

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*